Niekorzystne skutki stosowania sztucznych substancji słodzących

Wiele osób, które chcą stosować nisko-kaloryczną dietę i kontrolować dzienne spożycie kalorii, decyduje się na słodzenie swoich napojów lub deserów słodzikami, czyli rodzajem składnika, który może być sztuczny lub naturalny i którego celem jest uzyskanie słodszego smaku, ale przy prawie zerowej ilości kalorii.

Praktyka ta jest jednak kwestionowana od wielu lat, zwłaszcza jeśli chodzi o sztuczne słodziki, które są produktami tworzonymi chemicznie. Tutaj dowiemy się, dlaczego słodziki są niezdrowe, ale także obalimy mity, które powstały na temat ich związku z rakiem.

Sztuczne słodziki: prawdy i mity

Odkąd rozpoczął się szał na diety i żywność light, wiele osób wyeliminowało cukier ze swoich zamienników, które słodzą jedzenie, ale nie zawierają kalorii. Słodziki zdobyły ważne miejsce w domowych kuchniach, a w związku z tym boomem lekarze zaczęli badać ich składniki i odkrywać zagrożenia, jakie mogą powodować dla naszego zdrowia.

To właśnie z tego powodu na początku społeczeństwo było zaniepokojone faktem, że słodziki są rakotwórcze, co było wiadomością, która zrewolucjonizowała przemysł spożywczy, ale która obecnie została obalona: spożywanie słodzików nie powoduje samo w sobie rozwoju raka. Potwierdza to także portal https://www.niuanse.pl, który jest źródłem tej informacji.

Jednak prawdą jest, że społeczność medyczna zbadała inne negatywne skutki, które możemy ponieść w wyniku włączenia słodzików do naszej codziennej diety: skutki, które wykraczają poza efekt rakotwórczy. Nie zapominajmy, że produkt ten jest produkowany sztucznie, czyli za pomocą środków chemicznych i modyfikacji genetycznych środków spożywczych. Z tego powodu kwestia ta została dogłębnie zbadana i ustalono, że słodziki, choć nie powodują raka, mogą powodować inne schorzenia, takie jak zwiększenie naszego apetytu czy wytworzenie uzależnienia.

Niekorzystne skutki stosowania sztucznych substancji słodzących

„Czy słodziki są zdrowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy wyjaśnić, że istnieją różne rodzaje słodzików: sztuczne słodziki i naturalne słodziki; to powiedziawszy, sztuczne słodziki NIE są zdrowe, a naturalne słodziki są.

W jednym z ostatnich badań przeprowadzonych w Singapurze stwierdzono, że spożycie słodzika może powodować, że dana osoba rekompensuje sobie brak kalorii w słodziku w kolejnych posiłkach, czyli to, co zaoszczędziła w porze śniadania, spożyła np. w porze lunchu. Absurdem jest więc wprowadzanie do organizmu toksyn z substancji chemicznych zawartych w słodzikach tylko po to, by zaoszczędzić kalorie, jeśli potem przyjmujemy je przy kolejnym posiłku.